آموزش

react چیست؟

آنچه که در مورد ری اکت باید بدانیم!

ری اکت که همچنین به ری اکت جی اس یا reactjs معروف می باشد یک کتابخانه از نوع داده باز یا اپن سورس در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت بوده که در زمینه ساخت رابط کاربری برای اپلیکیشن هایی که از نوع تک صفحه هستند کاربرد بسیار زیادی دارد. کتابخانه ری اکت در زمینه مدیریت لایه در وب سایت نیز استفاده های بسیار زیادی را پوشش می دهد. همچنین ری اکت این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا کامپوننت هایی که با استفاده از آن می توان قابلیت استفاده مجدد را در رابطه کاربری ایجاد نمود تهیه نماییم. تاریخچه پیدایش reactjs به سال ۲011 باز می گردد که فردی به نام جردن و بالک به عنوان یکی از مهندسین ارشد که در شرکت فیس بوک در حال فعالیت بود آن را معرفی کرده و در نهایت این کتابخانه در سال ۲۰۱۲ در اپلیکیشن اجتماعی بسیار معروف اینستاگرام مورد استفاده قرار گرفت.

معرفی ری اکت

در واقع از جمله مهم ترین اهدافی که ری اکت ساخته شد و برنامه نویسان مختلفی از آن استفاده می‌کنند این است که دارای سرعت بسیار بالا و همچنین مقیاس پذیری بسیار عالی این کتابخانه و در عین سادگی کار کردن با آن می باشد. در حالت کلی بیشترین تمرکزی که کتابخانه ری اکت داشته برای رابطه کاربری بوده و در لایه باز دید و در قسمت معماری MVC تطابق بسیار مناسبی ایجاد می نماید. همچنین این کتابخانه را که این قابلیت را دارد تا به آسانی و بدون هیچ دردسری با دیگر کتابخانه‌ها و فریم ورک هایی که در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت وجود دارند ادغام شده و مورد استفاده قرار گیرد که از جمله مهمت رین این کتابخانه‌ها می‌توان به کتابخانه انگولار Angular اشاره نمود.

توضیحات تکمیلی در مورد کتابخانه ری اکت

کتابخانه ری اکت جی اس به برنامه نویسان و توسعه دهندگان این امکان را خواهد داد تا با استفاده از انواع مختلف واسط های کاربری اپلیکیشن های مناسبی را با کامپوننت ها ایجاد نمایند و در این زمینه کمک بسیار شایانی را به برنامه نویسان ارائه می نماید. در حالت کلی کامپوننت از جاوا اسکریپت و html تشکیل می شود و منطقی که در کامپیوتر وجود دارد این موضوع می باشد که قسمت کوچکی از یک واسط کاربری بزرگتر خود را به نمایش بگذارد.

تفاوت ری اکت با فریم ورک های دیگر

در اوایل قرن بیست و یکم در سال ۲۰۱۱ تعدادی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان بسیار برجسته در دنیای وب یک مخزن بسیار پیشرفته به نام ToDoMVC راه اندازی کرده و در آن مخزن با سرعت فریم ورک و کتابخانه های محبوب موجود در سراسر دنیا یک اپلیکیشن را با فهرست کار یک ساعت پیاده سازی کردند. همچنین در اواخر سال ۲۰۱۲ بود که این پروژه به یک مکان غیررسمی برای مقایسه ابزارهای مختلف تبدیل شد. با مراجعه به این پروژه و کسب اطلاعات مناسب در این زمینه به خوبی از تفاوت عملکرد react با دیگر فریم ورک ها و کتابخانه های موجود اطلاع پیدا خواهیم کرد.

چرا باید ری اکت را یاد بگیریم؟

دلیل یادگیری و استفاده از کتابخانه ری اکت سوالی است که پیش روی بسیاری از افراد و برنامه نویسان وجود دارد و ذهنشان را مشغول می نماید. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی فریم ورک و کتابخانه برای ساختن فرانت اند در اپلیکیشن ها و برنامه های مختلف وجود دارد که راه توسعه را تا حدود زیادی تسهیل می نماید در دنیای برنامه نویسی فرانت اند هنوز تغییرات بسیار زیادی به وجود می آید و این موضوعی که بخواهیم هر روز برای یادگیری و کار کردن با فریم ورک های مختلف زمانی را اختصاص دهیم بسیار سخت و غیر ممکن بوده چرا که عمر فریم ورک ها در این راه بسیار کوتاه بوده و می توان ریسک یادگیری آن ها را به دوش بکشیم. بنابراین اگر به دنبال یک تکنولوژی هستیم که در نوع خود و در حوزه مشخصی بهترین بوده و ارزش ریسک را داشته باشد پیشنهاد ما به شما یادگیری ری اکت می باشد. همچنین این کتابخانه دارای یک سری ویژگی های مثبت نیز می باشد که در ادامه به شرح مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت:

یادگیری بسیار آسان ری اکت

هر شخصی که دارای پیش زمینه در برنامه نویسی و کد نویسی باشد این امکان را خواهد داشت تا react js را در ساده ترین حالت ممکن فرا گرفته و از آن استفاده نماید. این گزینه به عنوان یک ویژگی مثبت برای کتابخانه ری اکت به حساب می‌آید چرا که کتابخانه و فریم ورک های دیگری مانند Angular و MVC بسیار پیچیده بوده و یادگیری آنها نیز کاری بسیار دشوار می باشد. این نکته گفتنی است که برای یادگیری آسان و بی دردسر کتابخانه ری اکت باید دانش مختصری در زمینه زبان های برنامه نویسی html و جاوا اسکریپت و css داشته باشید.

تست پذیری فوق العاده ری اکت

کتابخانه react در زمینه تست پذیری بسیار عملکرد مناسبی داشته و فرد استفاده کنند این امکان را خواهید داشت تا کامپوننت ها و توابع خود را به آسانی با پارامتر ها و خروجی های مورد نظرش چک نماید و در بحث دقت و زمان صرفه جویی بسیار مناسبی را ایجاد کند. همچنین عملکرد کتابخانه ری اکت در مقایسه با انواع مختلف دیگر کتابخانه‌ها و فریم ورک هایی که در جاوا اسکریپت موجود هستند بسیار عملکرد بهتری را ارائه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *