آموزش

زبان PHP چیست؟ آشنایی کامل با کاربرد های آن

همونطور که احتمالا میدونی برنامه نویسی و طراحی سایت این روزها بسیار بازارش داغ و پردرآمد است. یکی از زبان هایی که میشه باهاش به برنامه نویسی و طراحی سایت پرداخت زبان PHP است. اما شاید در ابتدای کار زبان PHP رو نشناسی و دوست داشته باشی اطلاعات کاملی بدست بیاری تا بدونی زبان PHP چیست؟ تاریخه زبان PHP ، مزایا و معایب زبان PHP  و… با این مقاله از سایت هیرود همراه باش تا علاوه بر آشنایی و شناخت PHP با چگونگی شروع و آموزش زبان PHP آشنا بشی.

با تاریخچه زبان PHP آشنا شو

در سال 1994 شخص دانمارکی به نام Rasmus Lerdorf یک سایت شخصی داشت و در آن روزمه خود را قرار داده بود. او برای اینکه بتونه تعداد بازدید از رزومه خودش رو بدست بیاره چند اسکریپت با  زبان Perl نوشت تا به خواستش برسه. اسکریپت های این آقا پس از مدتی بسیار معروف شد و همه از اون درخواست کردند تا این اسکریپت ها را در اختیارشان بگذارد. Rasmus Lerdorf تصمیم گرفت این اسکریپت ها را PHP که مخفف Personal Home Page نام گذاری کند.

لورف نسخه دوم PHP رو در سال 1997 رونمایی کرد و مورد استقبال برنامه نویسان زیدی قرار گرفت. پس درسال 1998 نسخه سوم عرضه شد و تصمیم گرفتند تا دوکلمه ابتدایی PHP به Hypertext Preprocessor تغییر نام پیدا کند.

Hypertext Preprocessor یا ابر متن این مفهوم را به PHP می دهد که PHP می تواند قبل از نمایش اطلاعات در صفحات HTML آن ها را پردازش کرده و سپس به نمایش درآورد. با گدشت زمان روز به روز بر دوستداران و توسعه دهندگان این زبان  اضافه شد تا در سال 2000 شرکتی با نام Zend شکل گرفت که در ابتدای کار هسته اصلی زبان PHP مجدد توسط توسعه دهندگان اصلی این زبان دوباره نویسی شد. به علت تغییرات زیاد PHP هسته آن Zend Engine نام گرفت و نسخه چهارم آن منتشر شد.

بعد از نسخه 5.6 PHP هیچ وقت نسخه 6 آن عرضه نشد چون موفق به پیاده سازی قابلیت پشتیبانی از Unicode نشدند و تصمیم گرفتند نسخه 7 عرضه شود. نسخه 7 PHP در سال 2015 عرضه شد. این نشخه کاملترین و با تجربه ترین نسخه و بروزرسانی PHP به حساب میاد و ویژگی ها و تغییرات عالی در آن اعمال شده است. به طور مثال سرعت PHP دو برابر شد ، مصرف حافظه تا 50 درصد کاهش پیداکرد و عملکر آن بهبود یافت. این بهبود عملکرد و سرعت همگی به خاطر عرضه شدن Zend Engine نسخه سوم است.

زبان PHP چست؟

پس از آشنایی با تاریخچه زبان PHP  و بررسی چگونگی ایجاد و تغییرات آن وقتشه بریم سراغ پاسخ سوال PHP چیست؟ و تعریف جامعی از داشته باشیم. 😊

PHP یک زبان مفسری است و هدف اصلی آن ساخت و ایجاد صفحات پویای وب است. یعنی علاقمندان به طراحی سایت قادر هستند تا وب سایت های قوی و تعاملی با PHP طراحی کنند. با پی اچ پی میشه قابلیت های تعاملی که در تمامی سایت های کنونی وجود دارد مانند: ثبت نام کاربران،سبد خرید، ایجاد فاکتور و … را پیاده سازی کرد.

PHP به علت متن باز بودن ورایگان بود و همچنین وجود فریمورک های بسیار قدرتمندی چون لاراول و سیمفونی بسیار بین توسعه دهندگان محبوب است و حدود 80 درصد سایت های دنیا با PHP بنا شده است. جامعه آماری بالای PHP باعث شده تا برنامه نویسی با این زبان بسیار آسان شود و در صورت بروز خطا در هنگام برنامه نویسی با زبان PHP با یک جستجو ساده در گوگل می توان به آن ها را حل کرد.

آشنایی با ساختار PHP

با این میدونم علاقه زیادی به کدنویسی داری و دلت میخاد زودتر کدنویسی PHP رو یاد بگیری ولی تو این بخش نمخایم وارد جزئیاتش بشیم و فقط گفتیم بد نیست یه نگاهی به ساده ترین برنامه PHP که میشه نوشت بندازیم. برنامه Hello World نوشته شده با PHP

<!DOCTYPE html>
<meta charset=”utf-8″>
<title>PHP Programming On The herod.ir</title>

<?php
;’echo ‘Hello World
?>

لازم نیست حتما کدهای PHP در ساختار HTMl قرار بگیرد، پس کوتاه ترین برنامه با PHP به صورت زیر خواهد بود:


<?= ‘Hello world’

نکته قابل توجه این است که زبان PHP فقط کدهایی در جدا کننده <? و ?php> قرار بگیرد را تفسیر می کند. و در بیرون از آن اجرا نمی شود.

تفاوت بین زبان‌های برنامه نویسی مفسری با زبان‌های کامپایلری چیست؟

وظیفه مفسر و کامپایلر هر دو ترجمه و پردازش است اما هرکدام روش متفاوتی این کار را انجام می دهند.

زبان هایی که سورس کد آنها به صورت خط به خط توسط برای تفسیر کننده یا مفسر اجرا می شود، زبان های تفسیرشونده یا Interpreted می گویند. همانطور که در بالا گفتیم زبان PHP یک زبان مفسری است.

زبان های مفسری از نظر سرعت نسبت به کامپایلری کند تر هستند ولی دیباگ و رفع خطا در آنها بسیار راحت تر است و برنامه نویسی نهایی سورس کد نوشته شده است

به زبان هایی کامپایلری میگوییم که سورس کد آنها به صورت یکدفعه کامپایل می شود و برنامه نهایی به صورت یک نرم افزار مستقل در اختیار ما خواهد بود.

آشنایی با زبان سطح بالا و زبان سطح پایین

زبان های برنامه نویسی به دو دسته سطح بالا High-level و سطح پایین Low-Level تقسیم می شوند. زبان PHP یک زبان سطح بالاست و برای انسان بسیار قابل فهم است در ادامه این دو مفهوم رو بررسی میکنیم.

زبان برنامه نویسی سطح پایین به زبان ماشین یا صفر و یک نزدیک هستند و قابل فهم برای کامپیوتر است. زبان اسمبلی یک زبان سطح پایین است اما به علت غی قابل فهم بودن و دوری از زبان انسان یادگیری آن مشکل است. به علت غیر قابل فهم بودن زبان های برنامه نویسی سطح پایین، زبان های برنامه نویسی سطح بالا به وجود آمدند که بسیار به زبان انسان یعنی زبان انگلیسی نزدیک است و به همین دلیل قابل فهم و کدنویسی با آن ها آسان است.

زمانی که از زبان های سطح بالا برای برنامه نویسی استفاده میکنیم دیگر درگیر سختی و غیر قابل فهم بودن نمی شویم و تمام تمرکز خود را روی پیاده سازی منطق برنامه میکنیم. زمانی که از PHP استفاده میکنیم سورس کد نوشته شده ما در نهایت توسط مفسر به زبان سطح پایین یا همون صفر و یک که برای کامپیوتر قابل فهم است تبدیل می شود.

تفاوت زبان های سمت کاربر و سمت سرور

به زبان هایی سمت کاربر یای Client Side گفته می شود که در مرورگر کامپیوتر کاربر مورد نظر اجرا می شوند و قدرت سخت افزاری کامپیوتر کاربر در سرعت اجرا دخیل است. به طور مثال جاوا اسکریپت یک زبان سمت کاربر قوی است که میتوان با آن وب اپلیکیشن های سمت کلاینت ساخت.

PHP یک زبان سمت سرور Server-Side است که در سرور سایت یا اپلیکیشن اجرا و پردازش می شود و نتیجه اجرا برای کاربر مورد نظر ارسال می شود. این زبان ها برای برقراری ارتباط بین سرور و کاربر نیاز به نرم افزاری به نام وب سرور دارند که Apache , Ngnix و LiteSpeed معروف ترین آنها هستند.

سرور چیست؟ یک سخت افزار با منابع مشخصی از Cpu , Ram که برنامه ها و سایت ها روی آن اجر ا می شوند.

وب سرور چیست؟ یک نرم افزار است که پس از نصب روی سرور مورد نظر وظیفه مدیریت درخواست ها و تبادل اطلاعات را بر عهده می گیرد.

تفاوت سایت‌های استاتیک و دینامیک

به صفحاتی که در طراحی آنها فقط ازHTML و CSS استفاده شده و تمامی تغییرات باید به صورت دستی در آن اعمال شود استاتیک Statick Web Page می گویند.

اما پس از ایجاد زبان هایی مانند جاوا اسکریپت و PHP برنامه نویسان توانستند تمامی نواقض و کم بود های سایت های استاتیک رو دور ریخته و سایت ها و صفحات پویا یا داینامیک Dynamic Web Page ایجاد کنند.

ما در سایت های داینامیک میتوانیم با دیتابیس ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز را از آن دریافت کرده و پس از پردازش با زبان هایی مانند PHP در سایت نمایش دهیم که به این سایت ها، داینامیک یا پویا گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *